Poziom 2.1. Dlaczego warto studiować i czy mogę dostać się na każdą uczelnię?

2.1. Motto

Realizowanie swoich pasji w pracy to jeden z ważnych czynników naszego zadowolenia i satysfakcji w życiu.

2.1.  Wprowadzenie

Od tego, jakie studia skończymy zależy w ogromnej mierze nasza przyszłość. Jeśli mamy solidne wykształcenie, które jest zgodne z naszymi zainteresowaniami i w dodatku czyni z nas specjalistę, na którego istniej zapotrzebowanie na rynku, jesteśmy wielkimi szczęściarzami. Możemy wykonywać pracę, która przynosi nam dużo satysfakcji i daje stabilizację życiową i materialną. Warto być możliwie najlepszym w swojej dziedzinie, dzięki temu niezależnie od nasycenia rynku, zawsze będziemy mieli pracę zgodna z naszymi zainteresowaniami i będziemy dobrze wynagradzani oraz doceniani.

poziom_2_1_0

2.1.1. Czy mogę się dostać na wymarzoną uczelnię i kierunek?

Zdecydowanie tak. Masz bardzo duże możliwości. Trzeba się tylko solidnie przygotować do matury, zdać ją i ewentualne egzaminy wewnętrzne na wybraną uczelnię, lub zostać laureatem olimpiady i dostać się na uczelnię bez egzaminów. Aby to zrobić trzeba wszystko solidnie zaplanować, nabrać wprawy w motywowaniu się i sposobach sprawnego uczenia się (notowaniu, czytaniu, pisaniu, gromadzeniu wiedzy). I wytrwale dążyć do upragnionego celu.

Jak się solidnie uczyć i z sukcesem zdawać egzaminy? W znacznej mierze już wiesz, dzięki przeczytaniu artykułów i zrobieniu ćwiczeń z poziomu pierwszego. Czytając kolejne artykuły i przerabiając ćwiczenia z MasterStudent.PL zdobędziesz kolejne praktyczne narzędzia i sposoby, dzięki możesz odnosić liczne sukcesy. Możesz w krótszym czasie więcej się nauczyć, a zaoszczędzony czas poświęcić na rozwijanie swoich pasji, spotkania z przyjaciółmi, sport.

Jeśli nawet chcesz studiować na uczelni, która jest poza Twoim zasięgiem finansowym np. w obcym mieście lub za granicą to możesz:

 • skorzystać z pomocy socjalnej oferowanej przez uczelnię;
 • pracować np. w weekendy;
 • skorzystać z preferencyjnego kredytu studenckiego;
 • zdobyć stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce;
 • zacząć studia w Polsce, a potem wyjechać na zagraniczne stypendium.

Powinieneś wyznaczyć sobie jasne cele (np. rodzina, praca/zawód/kariera, uczelnia i wymarzony kierunek). O celach była mowa na poziomie pierwszym w pierwszym artykule (na wyższych poziomach będzie mowa o wyznaczaniu celów w pracy). Gdy już będziesz miał sprecyzowane cele i będziesz do nich dążył, to każdego dnia będziesz dostrzegał nowe możliwości, będziesz udoskonalał swój system uczenia się.

Poradzisz sobie z finansami, z wymaganiami, z maturą, egzaminami. Języka obcego też możesz się sprawnie nauczyć. Czy myślałeś już kiedyś w taki sposób? Zacznij działać już dziś! Zrób pierwszy krok!

poziom_2_1_1

2.1.2. Dlaczego warto studiować?

Studia to jedyny i niepowtarzalny czas w naszym życiu. Mamy tu możliwość rozwijania swoich pasji, zdobywania wiedzy, dzięki której możemy mieć w przyszłości ciekawą i dobrze płatna pracę.

Możemy poznać mnóstwo ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jest dużo wydarzeń kulturalnych dedykowanych studentom. Różnych wyjazdów turystycznych i imprez.

Podczas studiów możesz nawiązać nowe przyjaźnie na całe życie, działać w organizacjach studenckich, możesz spotkać ludzi o wartościach takich jak Twoje.

Możesz spotkać wybitnych ludzi nauki, profesorów, mistrzów w swoich dziedzinach. Możesz intensywnie się rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, psychicznie i duchowo, należeć do wspólnot akademickich.

Bez studiów, będziesz mógł wykonywać tylko bardziej monotonne i proste prace, a co za tym idzie gorzej płatne. Poza tym ludzie wykształceni są rzadziej bezrobotni, mają na ogół wyższy status społeczny.

Po skończonych studiach lub w trakcie możesz już zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę. Mając porządne wykształcenie i solidnie pracując, możesz szybko awansować i zrobić karierę w dobrym znaczeniu tego słowa, realizować się w pracy, którą lubisz, która daje Ci satysfakcję i przy okazji pieniądze.

Dzięki dobrej pozycji materialnej możesz osiągnąć dużą stabilizację materialną i zapewnić godny i dobry byt swojej rodzinie i mieć dużo czasu dla swoich bliskich, móc realizować swoje pasje i pomysły, czy też łatwo poszerzać kwalifikacje np. przez studia podyplomowe.

poziom_2_1_2

2.1.3. Matura przed Tobą? Zacznij działać już dziś.

O maturze warto pomyśleć na początku szkoły średniej, a nawet już w szkole podstawowej. By dobrze zdać maturę, zacznij przygotowania od zaraz.

 1. Sprecyzuj swoje cele: kim chcę być w przyszłości, co robić, jaką mieć pracę, pozycję, co chcę osiągnąć i zyskać.
 1. Wybierz konkretny kierunek studiów (lekarz?, architekt?, informatyk?, wykładowca na uczelni?, fizyk?). Tutaj kieruj się nie tylko przyszłymi zarobkami, ale także zainteresowaniami i pasjami. Jeśli będziesz kierował się tylko zarobkami i modą, to możesz w przyszłości mieć pieniądze i być sfrustrowany. Ważne jest, aby być dobrym w tym, co się robi. Ale uwaga: Są kierunki studiów, po których niestety trudno jest znaleźć pracę, ponieważ jest niewielkie zapotrzebowanie! Także miej to na uwadze.
 1. Przeglądaj strony internetowe uczelni, ich programy nauczania, ofertę, informacje dla kandydatów, osiągnięcia i rekomendacje starszych studentów.
 2. Zapoznaj się z ofertą stypendialna uczelni.
 1. Wybierz odpowiedni tryb studiowania: dzienny, zaoczny lub wieczorowy. Polecam dzienny, ale jeśli np. z przyczyn finansowych nie masz takiej możliwości to rozważ dwie pozostałe opcje.
 2. Zdobądź zestawy zadań z rozwiązaniami z matur z minionych lat, zobacz, co już umiesz, czego jeszcze nie, czego musisz się douczyć. Zacznij działać. Solidnie przerób Poziom 1 z MasterStudent.PL i wykonaj dołączone do wszystkich rozdziałów ćwiczenia. Potem poszerzaj wiedzę o kolejne artykuły.
 1. Jeśli będziesz studiował w nierodzinnym mieście, to potrzebne będą Ci finanse na dojazdy, akademik, wyżywienie i odpoczynek. Poradzisz sobie, zdobędziesz finanse. O możliwych formach finansowania była już tu mowa (rodzice, stypendia socjalne i naukowe, kredyt studencki, praca na część etatu, np. w weekendy i wakacje lub tylko w wakacje za granicą – jest dużo możliwości).

poziom_2_1_3

1.12. Ćwiczenia

Pora na ćwiczenia praktyczne: w ramach ćwiczeń, pobierz i wydrukuj załączony plik: Poziom_2.1._MasterStudentPL.pdf

 • przeczytaj pytania i wypisz długopisem po 3-5 odpowiedzi do nich, dzięki temu dobrze uświadomisz sobie poruszane tu zagadnienia, zapamiętasz je i dostosujesz do swoich potrzeb;
 • kartki zachowaj sobie w segregatorze i przejrzyj je po 1 dniu, następnie – po 7 dniach, potem – po miesiącu;
 • przeglądając Twoje odpowiedzi po 7 i 30 dniach, wypisuj najważniejsze odpowiedzi i inne wnioski, jakie wyciągnąłeś w stosunku do siebie, przerabiając ten rozdział z poziomu pierwszego.

2.1.  Podsumowanie

Studia to wspaniały i niepowtarzalny okres w naszym życiu. Dzięki studiom i wykształceniu otwierają się nam zupełnie nowe możliwości poznania ciekawych ludzi rozwoju i zdobycia ciekawej pracy.
Przewodnik po MasterStudent.PL

Przeczytałeś, skorzystałeś, podziel się ze znajomymi. Powodzenia!

MasterStudent.PL Team

MasterStudent.PL Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.