Poziom 1.1. Jak zmotywować się do działania?

1.1. Motto

Czas jest jak wiatr. Dobrze wykorzystany doprowadzi cię do każdego celu.

1.1. Wprowadzenie

Jeśli będziesz żył bez jasno i świadomie wyznaczonych celów do zrealizowania, niewiele osiągniesz, ponieważ większość Twoich działań nie będzie ukierunkowana na solidną realizację konkretnych codziennych zadań, które przybliżają Cię stopniowo do celu, natomiast, mając cel, stale przed oczami jesteś w stanie zmienić się z człowieka, którym kierują przypadkowe, codzienne zdarzenia i obowiązki, w człowieka, który przejmuje inicjatywę i jest wytrwałym kreatorem swoich przyszłych sukcesów.

poziom_1_1_1

1.1.1. Jakie są rodzaje celów?

Ze względu na czas, potrzebny do ich zrealizowania, cele dzielimy na:

  • krótkofalowe, np.: codzienny sport, odrabianie lekcji, przygotowanie projektu na studiach;
  • średniofalowe, np.: zdanie sprawdzianów, egzaminów, matury;
  • długofalowe, np.: zdobycie ciekawej pracy, założenie rodziny, budowa domu;

1.1.2. Jakie są zależności między celami?

Aby zrealizować cele długofalowe (np. założenie szczęśliwej rodziny i godne jej utrzymanie), trzeba zrealizować cele średniofalowe, a więc skończyć szkołę, studia, zdobyć pracę. Z kolei, aby zrealizować cele średniofalowe, trzeba zrealizować szereg celów krótkofalowych, czyli codziennych zadań, zacząć warto od prozaicznych takich zadań jak codzienne wyjście i powrót do szkoły, uczenie się, sport, a skończyć na odpoczynku i dbaniu o relacje z bliskimi.

poziom_1_1_1

1.1.3. Czym się kierować, kiedy się wyznacza cele życiowe?

Kiedy wyznaczamy cele dotyczące poszczególnych obszarów naszego życia, powinniśmy mieć na uwadze to, że możemy przyjmować postawę minimalisty, optymalisty lub maksymalisty, oraz że w niektórych obszarach możemy być np. minimalistami, w innych – maksymalistami.

Każdy człowiek jest inny i ma inne zainteresowania, plany, marzenia. Np. ktoś może być minimalistą, jeśli chodzi o samochód, i zadowoli się po prostu wygodnym sprawnym niezawodnym samochodem, ale jeśli chodzi o mieszkanie, może być np. maksymalistą, który większość środków przeznaczy na staranne i wyszukane wykończenie swojego domu/mieszkania, jeśli zaś chodzi o wypoczynek, to może być np. optymalistą i wybierać odpoczynek wakacyjny nad polskim morzem, zimowe ferie z dziećmi – w Zakopanem.

Tak więc podczas wyznaczania swoich celów bądź świadomy tych trzech kryteriów, od których zależą Twoje cele w różnych sferach życia.

poziom_1_1_1

1.1.4. Z czym powinien być zgodny cel moich dążeń?

Z moimi wartościami i dobrem moich bliskich.

Jeśli będziesz wybierał rzeczy i podejmował decyzje sprzeczne z Twoimi wartościami, to możesz za to zapłacić z czasem (np. depresją). Jeśli, na przykład, będąc maksymalistą w sferze swoich ambicji zawodowych, będziesz pracował w „wymarzonej” firmie w innym kraju, a Twoje dzieci i żona będą z dala od Ciebie i będą Cię wiedzieć tylko przez skype, to Twoja rodzina z czasem może się rozpaść. Dzieci nie będą miały kontaktu z Tobą i nie pomożesz im w ich trudnościach i zwykłych codziennych sprawach.

poziom_1_1_1

1.1.5. Dlaczego należy spisać na kartce swoje cele życiowe?

Poszczególne cele życiowe, jakie sobie wyznaczamy i które chcemy zrealizować, warto spisać na kartce lub w notatniku i stale mieć je przed oczami. Codziennie do nich zaglądać. Można powiesić je sobie nad biurkiem. Praktycznie okazuje się, że gdy mamy wyznaczone cele, ale nie mamy ich spisanych, to bardzo szybko od nich odchodzimy i o nich zapominamy. Jeśli natomiast mamy je sprecyzowane oraz spisane i możemy od czasu do czasu je zobaczyć, przeczytać, to jest to jeden z ważniejszych czynników mobilizujących nas do wytrwałej pracy i działania.

poziom_1_1_1

1.1. Ćwiczenia

Pobierz i wydrukuj załączony plik: Poziom_1.1._MasterStudentPL.pdf

  • przeczytaj pytania i wypisz długopisem po 3-5 odpowiedzi do nich, dzięki temu dobrze uświadomisz sobie poruszane tu zagadnienia, zapamiętasz je i dostosujesz do swoich potrzeb;
  • kartki zachowaj sobie w segregatorze i przejrzyj je po 1 dniu, następnie – po 7 dniach, potem – po miesiącu;
  • przeglądając Twoje odpowiedzi po 7 i 30 dniach, wypisuj najważniejsze odpowiedzi i inne wnioski, jakie wyciągnąłeś w stosunku do siebie, przerabiając ten rozdział z poziomu pierwszego.

1.1. Podsumowanie

Dobrze wyznaczone i przemyślane cele i do tego spisane oraz umieszczone w widocznym miejscu to znakomity motywator. Dzięki nim przestajemy działać przypadkowo i chaotycznie. Stajemy się jak strzała wystrzelona z łuku, która leci do tarczy. Jesteśmy jak statek, który – jeśli dobrze wykorzystujemy prądy morskie i wiatr – dotrze w końcu do danego celu.

Przewodnik po MasterStudent.PL

Przeczytałeś, skorzystałeś, podziel się ze znajomymi. Powodzenia!

MasterStudent.PL Team

MasterStudent.PL Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.